Sąspów

Miejscem mojego urodzenia jest wieś Sąspów w mieszcząca się na pięknej Jurze Krakowskiej .Sąspów jest już wzmiankowany w latach 1325 -27, co jest wykazane w Monumenta Poloniae Vaticana i zwany jest wówczas De Samspowa.

 Jan Długosz w latach 1470 80 w „Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis” wymienia nazwę Sansow.

Dopiero w r. 1680 według „Rejestru poborowego województwa krakowskiego” figuruje nazwa Sąspów. Ta nazwa jest prasłowiańską nazwą topograficzną. Przedrostek „są” oznaczał spójność, np. sąsiad – człowiek siedzący obok. Rdzeń „sp” znaczył wał, nasyp, kopiec. Według współczesnego języka Sąspów mógłby się nazywać „stykające się kopce”.

Historia tych terenów rozpoczęły się już 40-10 tysięcy lat p.n.e., ponieważ w sąspowskiej jaskini „Koziarnia”, w której mieści się Obserwatorium Sejsmologiczne Polskiej Akademii Nauk znaleziono ślady człowieka homo sapiens, zaliczane do kultury jerzmanowickiej.

Osadnictwo w okolicach Sąspowa pojawiło się dopiero w II I IV w.. Z tego okresu odnaleziono materiały ceramiczne i metalowe.

W czasie pierwszej wojny światowej na tym terenie została po ciężkich walkach zatrzymana ofensywa armii rosyjskiej przez wojska austro-węgierskie. Z Sąspowa atakowali Rosjanie, a z Jerzmanowic i Gotkowic Austriacy i Węgrzy. Wieś była poważnie zniszczona, spłonęły m.in. zabudowania plebańskie i dzwonnica, a kościół został uszkodzony. Zginęło ok. 20 mieszkańców, pomimo że chronili się w jaskiniach. Również podczas II wojny światowej Sąspów był poważnie zagrożony, ponieważ po jego zachodniej stronie Niemcy wykonali linię obronną składającą się z rowów strzeleckich, bunkrów, zasieków, jednak nie zdążyli ją obsadzić. W czasie okupacji zginęło 11 osób.