Jest to krzew rosnący na wydmach nad Bałtykiem – sosowany jako stabilizator wydm o bardzo szerokim zastosowaniu zdrowotnym . Ze względu na to ,że roślina ta ma dużo wspólnego z drzewami oliwnymi w pestkowym owocu zawiera olej o bardzo szerokim zastosowaniu.
Owoc rokitnika zawiera olej w miąższu i pestkach. Olej ten w połączeniu z witaminą C zawartą w miąższu daje poważne efekty lecznicze bowiem przy tłoczeniu nie można oddzielić od siebie obydwu substancji dlatego jest tak łatwo przyswajany przez organizm ludzki zarówno przy podawaniu zewnętrznym jak i wewnętrznym. Duże ilości krzewów rokitnika można spotkać w pasie od jeziora Bajkał aż do Morza Czarnego oraz na Bliskim Wschodzie.
W Rosji został nazwany Oblepichą ze względu na bardzo gęste oblepianie gałęzi owocami .
Zbiór owoców na terenach Syberii odbywa się dopiera po ich przemarznięciu bowiem ogonki owoców są tak trwale połączone z gałązkami, że próba urwania owocu kończy się jego uszkodzeniem. Należy również nadmienić, że również liście rokitnika zawierają olej i są bardzo pożywne chętnie spożywają je konie. Ta właściwość została wykorzystana przez Aleksandra Wielkiego podczas wyprawy na Persję karmiono liśćmi rokitnika konie dlatego tak daleko zaszły.