W trzeci weekend lipca każdego roku we Lwówku Śląskim odbywa się impreza nazywana „Agatowe Lato” na rynku tegoż miasta wystawiają rozmaite kamienie. Można tam spotkać specjalistów znających właściwości wydobywanych na Dolnym Śląsku kamieni oraz własności produkowanych orgonitów. Przybywają tam liczni wystawcy oraz rzemieślnicy znający miejsca, w których należy przeciąć agat aby uzyskać dostęp do najładniejszego przekroju kamienia. Na tym, praktycznie, targu kamieni można spotkać naturoterpeutów i gemmaterpeutów z całego Dolnego Śląska tam bowiem skuszone dostępem do energii magicznej starosłowiańskiej góry Ślęży osiadło to towarzystwo.
Dolny Śląsk jest miejscem bogatym w rozmaite agaty czyli kwarce skrytokrystaliczne z bardzo bogatymi wtrąceniami pierwiastków nadających kamieniom specyficzne cechy (jak kolor, twardość czy kruchość oraz właściwości (ochrona przed złą energią czy zabezpieczenie posiadacza tego talizmanu przed wampirami energetycznymi). Do najczęściej oferowanych agatów nalezą : krzemienie górskie obrabiane i naturalne używane do energetyzowania pomieszczeń i działek, chalcedony o różnych barwach i wtrąceniach jak karneol – chalcedon o czerwonej barwie uważany za kamień bogini Venus mający chronić od nieszczęść. Aleksander Puszkin posiadał pierścień z karneolem , który otrzymał w podarunku od jednej ze swoich kochanek Pierścień był pożegnalnym prezentem od hrabiny Jelizawiety Woroncowej. Po tragicznej śmierci Puszkina przeszedł w ręce Wasilija Żukowskiego, a następnie jego syna, który z kolei przekazał klejnot innemu mistrzowi słowa – Iwanowi Turgieniewowi. Ukochana Turgieniewa, śpiewaczka Pauline Viardot, po śmierci pisarza oddała pierścień do Muzeum Puszkina w Carskim Siole.
Innym chalcedonem jest chryzopraz nazywany księciem kamieni, któremu przypisuje się właściwości lecznicze potrafiące ukoić nerwy, obniżyć gorączkę, regulować gospodarkę hormonalną, a nawet leczyć oparzenia. W sferze właściwości magicznych, jakie ma chryzopraz o jaśniejszej karnacji, niosą ze sobą jeszcze łagodniejszą formę oddziaływania, prowadzącą do odpuszczenia, pozwolenia, by dać się ponieść i pojednania ze światem. O ile miejsce intensywnej pasty do zębów, zdaje się być gdzieś w samym sercu tłumu, tak mleczne odcienie o barwach papierówki, wprawiają w kontemplację nad naturalnym porządkiem rzeczy – ładem.
Chryzoprazy występują też w rejonie Jordanowa na Dolnym Śląsku. Tam również towarzyszą one skałom serpentynitowym. Chryzoprazy napotkano między innymi w zwietrzelinie serpentynitowej w dawnej kopalni magnezytu w Wirach w rejonie Masywu Ślęży. Największe polskie złoże chryzoprazu znajduje się w kopalni rudy niklu w Szklarach w rejonie Ząbkowic Śląskich. Nie jest to przypadek, gdyż właśnie związkom niklu chryzoprazy zawdzięczają swoje piękne zabarwienie. W XIX wieku ceniono okazy pochodzące z Góry Grochowiec koło Grochowa, a także Szklanej Góry koło Szklar W XX wieku odkryto w Australii największe w świecie pokłady chryzoprazu.