Sopotnia Wielka – bardzo sympatyczna wioska położona w województwie śląskim w powiecie żywieckim w gminie Jeleśnia, w dolinie potoku Sopotnia. Należy wspomnieć jeszcze o górach, najważniejsze to to grupa Pilska a ponadto grupa Lipowskiego Wierchu i Rysianki. Powstanie wsi jest trudne do ustalenia, ze względu na brak jakichkolwiek zapisów. Wg przypuszczeń początkowa nazwa z końca XIXw. i początków XX w. pochodzi od niemieckojęzycznych mieszkańców Kolonia. Atrakcją Sopotni Wielkiej jest niewątpliwie wodospad na potoku Sopotnia o wysokości około 12 m jako pomnik przyrody oraz pomnik mieszkańców poległych podczas 2-giej wojny światowej w walce z okupantem.
Turystycznie Sopotnia Wielka nie ma rozwiniętej infrastruktury. Ma za to dość dobrze rozwiniętą agroturystykę oferującą noclegi wraz z wyżywieniem. Funkcjonuje również stadnina koni wraz z usługami. Atrakcyjność miejscowości to nieskazitelna przyroda i stosunkowo czyste powietrze co w XXI w. jest niewątpliwą atrakcją , którą trudno jest kupić w Polsce nawet za duże pieniądze. Nie wiadomo czy w tych przedsięwzięciach uczestniczy samorząd terytorialny ale jeśli tak to chwała za to gminie Jeleśnia. Chodzi tu o dofinansowanie przedsięwzięć ekologicznych z pakietów Unii europejskiej. Widoczne jest to między innymi, że na dachach i nie tylko znajdują się panele fotowoltaiczne. Gazyfikacja wsi w znacznym stopniu wyeliminowała piece opalane węglem (pozostaje opalanie drewnem którego jest pod dostatkiem).
W Sopotni Wielkiej nie znajdziemy zgiełku i setki turystów, którzy wolą oblegać popularne beskidzkie miejscowości. Położenie miejscowości sprawia, że jest to doskonała baza wypadowa nie tylko na dostępne szlaki ale również do bardziej turystycznych miasteczek jak, Żywiec, Korbielów, Węgierska Górka nie wspominając o Milówce.
Należy wspomnieć o istniejących szlakach, stosunkowo łatwych, co ma obecnie duże znaczenie, gdyż wędrówka z pomocą kijków nordic walking ostatnio modne, powoduje nie tylko odchudzanie ale również dobre samopoczucie, nie wspominając o przyjemności spaceru po szlakach i podziwianiu widoków. A jest gdzie wędrować, niebieski szlak prowadzi na Halę Lipowską i Romankę, natomiast w drugą stronę na Halę Miziową i Pilsko. Szlaki nie są trudne ale wymagają pewnej wytrzymałości i odporności, gdyż spacer w jedną stronę to około 2,5 godziny.