Kontrowersyjny leśny półpasożyt jemioła

Najbardziej znaną czynnością związaną z obecnością jemioły jest całowanie się pod nią daje to zapewnienie szczęścia w miłości oraz płodności.

W naszym terenie popularna jest w okresie świąt Bożego Narodzenia wtedy można ją dostać i nabyć na bazarkach. Bardzo rozpowszechniona jest na Dolnym Śląsku najczęściej  rośnie na wysokich wierzbach brzozach jesionach ale trudno ją spotkać na bukach.

Może dlatego, że kora buka jest gładka i ptasie guano nie utrzymuje się na niej na dłużej i nie pozwala wykiełkować i zagnieździć się. Obecnie zdobywa jemioła coraz większe  areały w lasach i to nie tylko liściastych. Dzięki temu, że owoce jemioły zawierają substancje lecznicze chętnie są zjadane przez ptaki i nasionka są przez nie roznoszone coraz to dalej. Panujące przekonanie, że jeśli drewno spróchnieje i rozłoży się nie przyniesie żadnego zysku które obowiązuje w niektórych ministerstwach i Lasach Państwowych co powoduje kontrę dla organizacji proekologicznych ale nie powoduje czynnej interwencji w lasach.

Powołane w nadleśnictwach komórki do walki z chorobami i szkodnikami w podległych lasach są na tyle sprawne, że wiedzą o występowaniu  ogniska jemioły na powierzonym im areale  ale póki co nie przeciwdziałają  temu zjawisku. Ciekawym zjawiskiem w powszechnym obiegu wiedzy o właściwościach leczniczych ziół używa się określenia. Uważa się natomiast w dalszym tekście  opisuje się w jakich to środkach farmaceutycznych występuje substancja czynna pobrana z ziół. I tak jemioła daje możliwości pomocy w leczeniu chorób układu krążenia m.in. Wpływa na kondycję serca

tętnic zawartości cholesterolu (o ile są tacy co w niego wierzą) wzmacnia układ odpornościowy homo sapiens i znów sformułowanie z propagandy farmaceutycznej  ma to przynieść ulgę w leczeniu raka ale badania trwają i pewnie będą trwać jeszcze ze trzy pokolenia aby na końcu nie dać pozytywnych wyników. Ile musiałby kosztować preparat uzyskany z rośliny rosnącej  za wysokości 10 – 15 m nad ziemią w zwartej strukturze lasu albo nad rzeką gdzie tez nie można zbiórki prowadzić hurtowo. Argumentami za nie jest zwiększająca się ilość zawałów, czy udarów. Podsumowując, znów dojdziemy do tego, że las się wytnie ale nie przysporzy dobrego surowca ale może zainteresowani pozyskają jemiołę bo teraz na pozyskanie musi być zgoda nadleśnictwa. Informacja na temat występowania jemioły w poszczególnych leśnictwach jest informacją poufną.